sobota, 5 maja 2012

"Co wiesz o skórze?", czyli wykład z teorii

Czy wiesz, że skóra jest największym organem ciała? Odgrywa bardzo ważną funkcję, która wspiera nasze przetrwanie. 
Skóra absorbujące wstrząsy i chroni nas przed urazami.. 
Pomaga chronić ciało przed odwodnieniem, zakażeniami i światłem ultrafioletowym.
Pomaga kontrolować temperaturę ciała, ponieważ działa jako ''czujnik'' i informuje mózg o zmianach w środowisku, takich jak zimno, mokro, gorąco... 
Około 25% wszystkich ''odpadów'' wydostaje się przez skórę

Skóra to wszechstronny i niezwykły narząd, warto zatem dbać o niego...

Nie odmawiaj swojej skórze codziennej pielęgnacji wykręcając się brakiem czasu. 

Aby móc dbać o skórę prawidłowo i traktować ją dobrze powinniśmy wiedzieć trochę więcej jak skóra jest zbudowana i jak działa . W przeciwnym razie będziemy popełniać proste, małe błędy , które mogą mieć ogromny wpływ na naszą skórę !


Jak skóra jest zbudowana?


Skóra składa się z dwóch warstw (licząc od zewnątrz):
  • naskórek (epidermis) – warstwa zewnętrzna pełniąca funkcję ochronną i rozrodczą, która posiada barwnik – melaninę, nadającą włosom i skórze barwę; naskórek dzieli się na 4 lub 5 warstw w zależności od grubości. Są to (od zewnątrz):
  • warstwa rogowa (łac. stratum corneum), która dzieli się na warstwę zbitą (łac. stratum compactum) i warstwę rogowaciejącą (łac. stratum disjunctum)
  • warstwa jasna (łac. stratum lucidum) – tylko w miejscach gdzie skóra jest gruba – na podeszwach stóp, zwłaszcza na piętach i wewnętrznej stronie dłoni
  • warstwa ziarnista (łac. stratum granulosum)
  • warstwa kolczysta (łac. stratum spinosum)
  • warstwa podstawna (łac. stratum basale)
  • skóra właściwa (łac. cutis vera) – warstwa środkowa, zawiera receptory, naczynia krwionośne, nerwy oraz gruczoły, np. potowe, a także korzenie włosów, jest to warstwa odżywcza i wspierająca (ma od 1 do 3 mm grubości)
  • Pod skórą znajduje się tkanka podskórna (łac. hypodermistela subcutanea) – zbudowana z tkanki łącznej właściwej luźnej; zawiera komórki tłuszczowe, izoluje przed nagłymi zmianami temperatury.

Środkowa warstwa skóry - skóra właściwa

Skóra właściwa składa się z tkanki łącznej zwartej, zawierającej włókna kolagenowe i elastynowema chronić ustrój przed czynnikami mechanicznymi.Posiada dużą sprężystość i wytrzymałość na rozerwanie. W skórze właściwej znajdują się także liczne naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe. Te ostatnie zapewniają między innymi uczucie dotyku, ucisku, zimna, ciepła oraz bólu. W skórze właściwej i częściowo w tkance podskórnej zanurzone są torebki włosów oraz wydzielnicze części gruczołów łojowych i potowych

Skóra wlasciwa produkuje istotne elementy, aby utrzymać skórę w dobrym stanie :
- KOLAGEN - aby utrzymać skórę jędrną, młodą
- ELASTYNA -aby utrzymać skórę elastyczną
- SEBUM - aby zachować skórę miękką i wilgotną

Najważniejszą przyczyną starzenia się i marszczenia skóry jest degradacja kolagenu, który stanowi aż 70 % wszystkich białek. Z wiekiem zanika substancja wypełniająca przestrzeń między włóknami tkanki łącznej. Zmienia to ułożenie włókien kolagenowych, które tracą z czasem swoją wytrzymałość. Włókna kolagenowe zmniejszają swoją liczbę (stopień organizacji i gęstość) Przyczyna leży w zmniejszonej aktywności fibroblastów, które wytwarzają również elastynę. Włókna sprężyste elastyny odpowiedzialne są m.in. za zdolność powracania skóry do poprzedniego kształtu po zmarszczeniu lub rozciąganiu – z wiekiem stają się chropowate, bardziej zbite i mniej sprężyste - i tak w uproszczeniu mamy proces starzenia się skóry. 


Głęboko w naskórku twarzy i ciała, obecne są komórki macierzyste, inaczej komórki pnia (ang. stem cells), które mają zdolność proliferacji oraz przemieszczania się w stronę powierzchni skóry 
Komórki macierzyste mają jednocześnie dwie zdolności:
- potencjalnie nieograniczonej liczby podziałów (samo odnawiania swojej puli - proliferacji)
- różnicowania się do innych typów komórek
To właśnie te zdolności odgrywają ogromną rolę w procesie starzenia się skóry.

W momencie podziału powstają dwie komórki, z których jedna pozostaje w fazie rozmnażania a druga przesuwa się w kierunku wyższej warstwy, zwanej kolczystą. Po określonej liczbie podziałów komórki oddzielają się od błony i różnicują, co doprowadza do powstania warstwy rogowej. Postęp diagnostyczny dokonujący się w dermatologii i kosmetyce skóry pozwolił niedawno ustalić np. że proces ''wymiany komórkowej'' trwa u osoby nastoletniej do 20-stu dni, u osoby 25-30-letniej około 28-30 dni, zaś w miarę postępującej wraz ze starzeniem się degradacji kolagenu, proces ten wydłuża się aż do nawet 70 dni. 
Wraz z wiekiem tkanki nie regenerują się już tak szybko, nie dochodzi już do wystarczającej wymiany komórek macierzystych i w rezultacie tracą one swoją zdolność do prawidłowego funkcjonowania. Na poziomie skóry rozpoczyna się proces starzenia dotykający naskórek, skórę właściwą oraz mieszek włosowy. 


Cały proces powstawania nowych komórek trwa więc ok 4-6 tygodni . Jest to ważna informacja, ponieważ oznacza to, że każdy nowy program pielęgnacji skóry zajmie podobną ilość czasu, aby zobaczyć pierwsze wyniki za pomocą nowego produktu . Więc nie bądź rozczarowana, jeśli nie widzisz wyników przy użyciu kosmetyk od razu! Daj sobie i swojej skórze trochę czasu. 


Powinniśmy pamiętać, że stan skóry będzie zależeć w dużej mierze nie tylko od tego jakich kosmetyków używamy ale również od wielu czynników, takich jak:  styl życia, dieta czy środowisko.

Dbaj o swoją skórę - używaj najlepszych dla niej kosmetyków, zdrowo się odżywiaj, ćwicz, nie odwadniając organizmu, nie pal tytoniu ... 
Skórze można pomóc suplementując ją kolagenem od zewnątrz jak również od wewnątrz, używając odpowiednich dla wieku i rodzaju skóry kremów ochronnych, złuszczając naskórek, dbając o odżywianie i nawilżanie tkanek. 

W zamian za dobre traktowanie twoja skóra pozwoli ci się cieszyć młodym, promiennym wyglądem znacznie dłużej.

:)



Źródła:
''Make your own Skin Care Products'' autor: Sally Hornsey, www.wikipedia.pl, www.spaeden.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz