piątek, 9 września 2016

Krzem, czyli pierwiastek zdrowia

Krzem, obok tlenu, jest t drugim pierwiastkiem co do wielkości rozprzestrzenienia na Ziemi. Jego rola ważna jest nie tylko w naturze, ale również w organizmach żywych, w tym także w organizmie człowieka. 

Bez jego obecności w ludzkie ciało nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, więc pamiętajmy by zapewnić mu wymaganą dzienną dawkę tego składnika.
Krzem wspomaga organizm ludzki swoim szerokim spektrum działania:
  • Możemy stwierdzić, że jest on uzupełnieniem wapnia, który zajmuje się twardymi częściami układu kostnego, a krzem jest budulcem części miękkich, jak tkanki łączne, ścięgna, naczynia krwionośne, chrząstki. Kiedy brakuje w nich krzemu, jego miejsce zajmuje wapń, który doprowadza do ich stwardnienia, a dalej do stanów chorobowych takich jak arterioskleroza, osteochondroza, poliartretyzm, zwapnienie zastawek serca. Ponadto zbyt małe ilości krzemu w naszych organizmach wpływają niekorzystnie na nasze drogi moczowe, kondycję układu sercowo-naczyniowego, kości i stawów.
  • Krzem jest naszym sojusznikiem w zwalczaniu zakażeń wirusowych i bakteryjnych. Posiada doskonałe właściwości adsorpcyjne i przyciąga do siebie organizmy chorobotwórcze, potem inteligentnie pomaga wydalić je z naszego ustroju. Pierwiastek ten wspomaga leczenie stanów zapalnych, koi podrażnienia, przyspiesza gojenie ran. Niezbędny jest dla dobrej kondycji naszej skóry, hamując przedwczesne procesy starzenia się.
  • Za piękny wygląd Twojej skóry, paznokci i włosów, odpowiada również krzem. W przypadku niedoborów krzemu paznokcie zaczynają się łamać, gubimy włosy, które stają się matowe, bez połysku. Skóra traci jędrność i pojawiają się zmarszczki. Naukowcy wykazali, iż osoby regularnie suplementujące się krzemem legitymują się cofnięciem wieku biologicznego skóry i widocznym spłyceniem zmarszczek.
  • Krzem bierze udział w metabolizmie lipidów i erytrocytów, przemianach związków fosforu. Gra też ważną rolę w biosyntezie kolagenu, glikozoaminoglikanów, a w naczyniach krwionośnych spotykany jest w elastynie, która zapobiega odkładaniu się lipidów.
  • W związku z zaburzeniami przyswajania i z obniżeniem poziomu krzemu, związanym ze starzeniem się naszego organizmu, jesteśmy narażeni na wiele procesów chorobowych takich jak miażdżyca, cukrzyca, chorób skórnych, nowotworów, gruźlicy, kamicy nerkowej oraz do obniżenia odporności immunologicznej.
  • Ważną funkcją krzemu jest hamowanie wchłaniania w przewodzie pokarmowym oraz kompleksowanie i przez to unieczynnianie w płynach tkankowych jonów glinu (aluminium), które są toksyczne na tkankę łączną i mogą też przyczyniać się do procesów otępiennych, w tym choroby Alzheimera.
Aby niwelować niedobory krzemu w organizmie można go skutecznie uzupełniać przez suplementację i odpowiednią dietę. Pokarmy będące bogatym źródłem krzemu to:
- otręby sojowe, owsiane i pszenne, kasze
- mączkę sojową
- ciemne pieczywo
- brązowy ryż
- owies
- warzywa: białą cebulę, kapustę, rzodkiewkę, ogórki, szparagi, kalafior, szpinak, seler, buraki, chrzan, ziemniaki, kukurydza
- owoce: jabłka, suszone śliwki
- herbatki ze skrzypu polnego, pokrzywy, podbiału

Nie tylko witaminy, ale też pierwiastki mineralne wspomagają prawidłowe działanie naszych ciał i wpływają na nasze dobre samopoczucie i kondycję. Nie zapominajcie więc do dobrze skomponowanej diecie i obserwujcie swoje ciało, a ono samo podpowie Wam czego obecnie potrzebuje najbardziej. Życzymy zdrowia!

źródło: https://www.facebook.com/ColwayOfficialFanpage

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz