piątek, 4 listopada 2016

Aromaterapia, czyli coś z natury


Za oknem listopad, który jak twierdzą naukowcy, jest tym miesiącem, kiedy dopada nas jesienna chandra. Dni stają się krótsze, kolorowe liście spadają na ziemię, a okolica za oknem przybiera szary koloryt. By nie dać się szarości i wzmacniać w sobie pozytywną energię poczytajcie dziś o aromaterapii. Może odnajdziecie w naszym felietonie coś dla siebie by tryskać dobrą energią w nawet najbardziej deszczowe dni.

AROMATERAPIA jest prostą i przyjemną w stosowaniu, metodą usuwania wielu dolegliwości przy użyciu naturalnych roślinnych olejków eterycznych używanych w masażu, do kąpieli, oraz w formie inhalacji i wdychania po rozpyleniu w otaczającym nas powietrzu i wchłaniania przez skórę. 

Aromaterapię stosowano już tysiące lat temu w czasach starożytnych. Księgi indyjskie, egipskie papirusy, czy antyczne chińskie recepty zawierają opisy olejków eterycznych. Podobno skarżąca się na bezsenność Kleopatra napełniała poduszki płatkami róż, co zapewniało jej dobry sen i piękne sny. W ostatnich stuleciach przemysł produkcji olejków aromatycznych koncentrował się w Południowej Francji, a większość odkryć to zasługa właśnie francuskich chemików. Warto przytoczyć nazwisko jednego z nich, Rene-Maurice Gattefosse, który stworzył termin aromaterapia. 

Już na początku XX wieku zbadano, że olejki eteryczne docierają przez skórę do krwi w ciągu 30 minut do 12 godzin. Masaż i kąpiel są bardzo dobrymi sposobami stosowania ich na skórę. Jeszcze skuteczniejszą formą są inhalacje, gdyż wchłaniają się jeszcze szybciej przez płuca, a olejki oddziaływają na receptory węchowe przekazując bodźce bezpośrednio do centralnego układu nerwowego, wpływając błyskawicznie na emocje, samopoczucie czy kreatywność. Pozyskiwanie wysokiej jakości olejków jest złożonym i kosztownym procesem. Do otrzymania minimalnych ilości olejków potrzebne są ogromne ilości roślin. Przykładowo, z 350 kg płatków róży otrzymuje się 30 g czystego olejku. 

Olejki wykazują wiele właściwości, zależnie od surowca z jakiego pochodzą. Są to m.in. właściwości antyseptyczne, rozgrzewające, ochładzające, stymulujące, kojące, odprężające, nasenne, rozkurczowe czy ściągające. Oczywiście aromaterapia nie jest uniwersalnym panaceum na nasze dolegliwości i troski. Stosujcie ją rozważnie, raczej jako dodatek do medycyny niż jako leczenie podstawowe.



Sposoby aromaterapii:

Kąpiel aromaterapeutyczna - to prosty i wygodny sposób stosowania aromaterapii w domu, szczególnie polecany, kiedy chcemy się odprężyć po ciężkim dniu. Kąpiel z olejkami eterycznymi poprawiają krążenia, stan naszej skóry, łagodzą bezsenności, bóle mięśni i bóle związane z takim urazami jak zwichnięcia, pomagają w odprężeniu i relaksie, usuwają uczucie zmęczenia. Przed kąpielą aromaterapeutyczną powinnyśmy najpierw umyć się stosując tradycyjne środki myjące, gdyż do kąpieli leczniczej nie powinno się używać mydeł czetergent ów. Do wanny dodaj od 5 do 15 kropli jednego lub kompozycji olejków i dokładnie wymieszaj go z wodą. Możesz również uprzyjemnić kąpiel zapalając świece lub kadzidełka. Pomimo całej przyjemności nie przedawkuj – kąpiel powinna trwać od 10-30 minut, ale za to możesz stosować ją kilka razy w tygodniu.


Masaż - z zastosowaniem olejków ma działanie relaksujące, pomaga w pozbyciu się nadmiernego napięcia mięśni, uwalnia nas od stresu, wspomaga krążenie krwi i ogólną witalność. Aby sporządzić olejek do masażu mieszamy od 5 do 15 kropli olejku eterycznego z 25ml naturalnego oleju roślinnego najlepiej migdałowego lub kokosowego czyli z tzw. olejem bazowym. Olejek do masażu należy przechowywać w buteleczce z ciemnego szkła, w ciemnym i chłodnym miejscu. Zaczynając do masaż nacieramy dłonie olejkiem i masujemy wybrane miejsca np. kark, barki, ramiona, plecy wcierając w nie olejek. Po masażu odpoczywamy przez kilkanaście minut i pozwalamy, by skóra przyjęła całe dobrodziejstwo oleju.


Inhalacja – to znana powszechnie forma za sprawą popularnych kominków aromaterapeutycznych. Zapalona świeczka ogrzewa miseczkę z mieszanką olejku (około 5 kropli) i wody (musi być przegotowana i gorąca), co powoduje odparowanie olejku i jego rozproszenie się w pomieszczeniu. Stosuj w miejscach, gdzie przebywają osoby chore lub osoby, które chcą wspomóc koncentrację podczas nauki lub pracy, dzięki temu zwiększysz poczucie komfortu i poprawisz atmosferę.


Kompresy - możesz stosować zimne lub ciepłe kompresy. Do mieszanki z wodą dodaj 2-5 kropli olejku. Zamocz bawełnianą ściereczkę w przegotowanym płynie i nałóż do chorego miejsca. Kompresy ciepłe stosujemy na artretyzm, bóle mięśni, nerwobóle, bóle menstruacyjne i stany zapalne skóry. Kompresy zimne - bóle głowy, oczy, siniaki, stany napięcia.

Na koniec przedstawiamy kilka znanych olejków i kierunków ich działania na nasze organizmy:

  • Cynamon: przeziębienie
  • Cytryna: trądzik, depresja, zapalenie pęcherza, grypa, krwawienia z nosa, opryszczka, ból gardła
  • Drzewo herbaciane: bóle gardła, przeziębienie, opryszczka, ukąszenia i użądlenia, objawy skórne
  • Drzewo sandałowe: bóle gardła, lęk i panika, zapalenie pęcherza, impotencja
  • Eukaliptus: bóle głowy, przeziębienie, katar sienny, duszność, opryszczka
  • Jaśmin: depresja, problemy z menopauzą
  • Lawenda: bóle głowy, problemy z uszami, duszność, zgaga, ukąszenia, bezsenność, lęk i panika, depresja, problemy krążeniowe
  • Melisa: bóle głowy, lęk i panika, problemy menstruacyjne, bezsenność
  • Mięta pieprzowa: bóle głowy, zębów, przeziębienie, grypa, nudności, wymioty, biegunka, wyczerpanie
  • Pomarańcza: depresja
  • Róża: bóle głowy, problemy z uszami, bezsenność, lęk i panika, depresja, wyprysk, oparzenia słoneczne, problemy menstruacyjne
  • Rumianek: problemy z uszami, wzmacnianie dziąseł, suchy kaszel, wyprysk, bezsenność, problemy miesiączkowe, objawy ze strony tkanek miękkich
  • Sosna: katar sienny, bóle zatokowe, nietrzymanie moczu
  • Szałwia: wzmocnienie dziąseł, bóle zębów, duszność



Macie swoje ulubione kompozycje zapachowe? Korzystacie z aromaterapii? Czekamy na Wasze opinie i doświadczenia w komentarzach pod naszym postem. Ładujcie akumulatory na zimę, za chwilę zapuka do naszych drzwi!




źródło: https://www.facebook.com/ColwayOfficialFanpage

5 komentarzy:

  1. Hey very nice blog!

    OdpowiedzUsuń
  2. Thank you for the blog post. Thomas and I are actually saving for a new guide on this topic and
    your short article has made us to save the money.
    Your thinking really clarified all our inquiries. In fact, greater than what we
    had recognized before we came across your amazing blog. My partner and
    i no longer have doubts and a troubled mind because you have totally attended to our own needs in this post.
    Thanks

    OdpowiedzUsuń
  3. I am continuously looking online for ideas that can benefit me.
    Thx!

    OdpowiedzUsuń
  4. Hi there to every one, the contents existing at this site
    are actually awesome for people knowledge, well, keep up the good work fellows.

    OdpowiedzUsuń
  5. As a Newbie, I am constantly searching online for articles that can help
    me. Thank you

    OdpowiedzUsuń